Tatry

Tatry

Tatry są najwyższym pasmem górskim leżącym w granicach Polski i najwyższym masywem w łańcuchu Karpat. Liczą ok. 60 km długości i od 15 do 20 km szerokości. Ich powierzchnia wynosi blisko 800 km². Ze względu na ukształtowanie terenu, Tatry dzielą się na: Tatry Bielskie (Hawrań 2152 m n.p.m.), Tatry Wysokie (Gerlach 2655 m n.p.m.) i Tatry Zachodnie (Bystra 2248 m n.p.m.). Położone są pomiędzy czterema krainami geograficzno-historycznymi: Liptowem, Orawą, Podhalem i Spiszem, przy czym przez Tatry, Orawę i Spisz przebiega granica polsko-słowacka. Do Polski należy 175 km² powierzchni opisywanych gór. Są one objęte ochroną w ramach dwóch parków narodowych (Tatrzański Park Narodowy (TPN) w Polsce i Tatranský národný park (TANAP) na Słowacji).

Tatry, to góry wyjątkowe pod wieloma względami. Mogą poszczycić się interesującą historią eksploracji. Od lat cieszą się niezmienną popularnością zarówno wśród turystów, jak i badaczy. Sieć szlaków udostępniona przez Tatrzański Park Narodowy liczy 275 km. 

Można tu uprawiać zarówno turystykę pieszą, wspinaczkę, narciarstwo (zjazdowe, biegowe, skitourowe) oraz w ograniczonym zakresie kolarstwo górskie. Odwiedzający mogą skorzystać z gościnnych schronisk PTTK (na Polanie Chochołowskiej, na Hali Ornak, na Hali Kondratowej, na Hali Gąsienicowej, w Roztoce, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz nad Morskim Okiem). Dzięki programowi kulturowego wypasu owiec, turyści mogą skosztować oryginalnych, owczych oscypków, a także napić się zéntycy (serwatki z owczego mleka). Usłyszą ponadto prawdziwą gwarę górali podhalańskich i zobaczą ich w regionalnych strojach.

Przestrzeń Tatr jest również ważna z historycznego punktu widzenia. To przez zieloną granicę przedzierali się kurierzy podczas II wojny światowej. To tutaj rodziło się taternictwo i rozwijała turystyka. Wielu ludzi straciło życie wędrując lub ratując wędrowców. Góry zainspirowały także licznych twórców, m.in. malarzy (Jan Nepomucen Głowacki, Stanisław Witkiewicz, Rafał Malczewski i in.), poetów (Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Adam Asnyk i in.), fotografów (Mieczysław Karłowicz, Adam Brzoza i in.).

Wchodząc w Tatry, warto pamiętać, że są one objęte ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Należy więc zapoznać się z obowiązującymi na tym terenie zasadami zwiedzania. Na stronie internetowej www.tpn.pl można znaleźć odpowiedź na pytania dotyczące ruchu turystycznego (piesi, narciarze, rowerzyści) i samochodowego, a także wprowadzania zwierząt.

słowa kluczowe:

fotografiakarpatykrajobrazysłowacjatatrywojewództwo małopolskiezdjęcia

Zobacz inne atrakcje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.