Dodaj obiekt bezpłatnie

Zmień obrazekKolumna wotywna

numer obiektu 7000013
Wstęp: bezpłatny
Lokalizacja:
ul. Sportowa
57-550 Stronie Śląskie
woj. dolnośląskie
Polska
Kategoria: Sakralne
Obiekt czynny: cały rok
Region: w górach, Kotlina Kłodzka

Kolumna wotywna

Powstanie kolumny wotywnej ze Stronia Śląskiego datuje się na 1672 r., a za jej fundatora uznaje się wolnego sędziego o nazwisku Wolf. Jest to wijący się słup zakończony podwójną rzeźbioną głowicą w kształcie skrzynki zwieńczonej kulą. Zdobienia odnoszą się do scen z Nowego Testamentu i postaci Kościoła Katolickiego, całość została wzbogacona o motywy roślinne.

Powstanie kolumny związane jest z zarazą cholery, która zdziesiątkowała ówczesną okolicę. W miejscu, w którym zaraza się zatrzymała postawiono w podziękowaniu Opatrzności słup wotywny.

Aktualne miejsce usytuowania zabytku jest oddalone od pierwotnego o kilka metrów ze względu na ochronę przed zniszczeniem. Epizod taki miał miejsce w związku z wypadkiem samochodowym - kolumna została rozbita przez samochód, który wypadł z drogi. W wyniku tego zdarzenia dokonano renowacji oraz przeniesienia wotum w bezpieczniejsze miejsce.

Brak

Brak

Udogodnienia:

  • parking
  • sklepy w pobliżu

Lokalizacja obiektu na mapie ul. Sportowa , 57-550 Stronie Śląskie, woj. dolnośląskie

Wideo - Kolumna wotywna

Brak

Brak możliwości kontaktu pocztą elektroniczną.

Obiekt w serwisie od: 23.05.2016
Wyświetleń: 367Atrakcje w pobliżu Kolumna wotywnaTypy atrakcji w miejscowości Stronie ŚląskieNoclegi w pobliżu Kolumna wotywnaTypy noclegów w miejscowosci Stronie ŚląskieUsługi w pobliżu Kolumna wotywnaTypy usług w miejscowosci Stronie Śląskie

Dodaj obiekt noclegowy

Dodaj bezpłatnie obiekt do naszej bazy noclegowej.
Teraz 30 dni za darmo!