Dodaj obiekt bezpłatnie

Zmień obrazekKaplica p.w. św. Onufrego

numer obiektu 7000011
Wstęp: bezpłatny
Lokalizacja:
ul. Sportowa
57-550 Stronie Śląskie
woj. dolnośląskie
Polska
Kategoria: Sakralne
Obiekt czynny: cały rok
Region: w górach, Kotlina Kłodzka

Kaplica p.w. św. Onufrego

Wzniesiona w latach 1734-1735 barokowa kaplica p.w. św. Onufrego była jak głosi legenda przebłaganiem mającym na celu wytępienie szerzących się pogańskich, orgiastycznych kultów płodności ku czci Żywi i Kupały związanych z pobliską górą Krzyżnik (niem. Kreuzberg). Jak wieść głosi nie można było wyplenić tych kultów, aż do momentu zbudowania kaplicy i nadaniu jej wezwania św. Onufrego - pustelnika żyjącego w IV w., patrona mnichów, dorożkarzy, pielgrzymów, tkaczy i prawników. Św. Onufry to także orędownik w sprawach wyboru małżonka i posiadania potomstwa.

Fundatorem obiektu był hrabia Johann Olivier von Wallis ówczesny właściciel okolicznych dóbr. Przez długi okres świątynia pełniła funkcje kaplicy dworskiej, w której sprawowano Msze św. Od 1765 r. rezydował tam nawet pustelnik. Kaplica przez pewien okres była celem pielgrzymek, polecały się tu opiece św. Onufrego szczególnie panny pragnące zamążpójścia.

Po II wojnie światowej Kaplica nie była użytkowana do celów religijnych. W latach 70-tych XX-go wieku obok kaplicy zbudowano boisko piłkarskie. Obiekt niszczał, aż do 2015 r. kiedy to Rada Miasta Stronia Śląskiego zdecydowała o jej odbudowie. Znaczącą część kosztów rekonstrukcji pokryła Unia Europejska.

Obecnie kaplica nie pełni funkcji sakralnej - odbywają się tam śluby cywilne i wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Brak

Brak

Udogodnienia:

  • parking
  • sklepy w pobliżu
  • boisko, sala sportowa

Lokalizacja obiektu na mapie ul. Sportowa , 57-550 Stronie Śląskie, woj. dolnośląskie

Wideo - Kaplica p.w. św. Onufrego

Brak możliwości kontaktu pocztą elektroniczną.

Obiekt w serwisie od: 17.05.2016
Wyświetleń: 456Atrakcje w pobliżu Kaplica p.w. św. OnufregoTypy atrakcji w miejscowości Stronie ŚląskieNoclegi w pobliżu Kaplica p.w. św. OnufregoTypy noclegów w miejscowosci Stronie ŚląskieUsługi w pobliżu Kaplica p.w. św. OnufregoTypy usług w miejscowosci Stronie Śląskie

Dodaj obiekt noclegowy

Dodaj bezpłatnie obiekt do naszej bazy noclegowej.
Teraz 30 dni za darmo!