Dodaj obiekt bezpłatnie

Zmień obrazekJaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

numer obiektu 7000001
Wstęp: płatny
Lokalizacja:
ul. Kletno 18
57-550 Stronie Śląskie
woj. dolnośląskie
Polska
Kategoria: Jaskinie i groty
Obiekt czynny: cały rok
Region: w górach, Kotlina Kłodzka
email: Napisz wiadomość
Strona www: www.jaskinia.pl
Telefony: +48 74 814 12 50

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.).
Korytarze Jaskini Niedźwiedziej są rozłożone horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych tzw. kominami. Najlepiej rozwinięte są piętra środkowe i dolne.
Partie środkowe, zostały częściowo udostępnione do zwiedzania.
Górne partie zostały zbadane fragmentarycznie, występują one ponad Salami Pałacowymi. Wypływająca z nich woda stworzyła imponujące, kalcytowe formy naciekowe (kaskady - w Zaułku Kaskad, "kamienne mleko" - nad wejściem do Korytarza Wodnego).
Dwa sztuczne otwory jaskini leżą na wysokości 793 i 800 m n.p.m., około 10-15 m nad dnem Doliny Kleśnicy.
Pierwszy otwór został zabudowany pawilonem wejściowym - to właśnie tu została odkryta Jaskinia Niedźwiedzia.
Drugi otwór zamyka śluza termiczna, chroniąca mikroklimat jaskini, stanowi ona końcowy punkt trasy turystycznej i wyjście z jaskini.
Łączna długość korytarzy jaskini przekracza 2,5 km, przy różnicy wysokości między najwyższym, a najniższym punktem około 60 m. Jest to największa jaskinia Sudetów i jedna z głębszych jaskiń w Polsce (jaskinie o większych głębokościach spotykamy na terenie Polski w obszarze krasu tatrzańskiego).
Unikalny mikroklimat jaskini (temperatura w granicach 6ºC, o niewielkiej rocznej amplitudzie; wilgotność powietrza w granicach 100%; słaby ruch mas powietrza) pozwala na tworzenie się zachwycającej szaty naciekowej.
Nacieki powstają z wód przedostających się z powierzchni góry Stromej. Wody te cechują się dużą zdolnością depozycji kalcytów, która wyraża się dużym stężeniem węglanów osiągającym 150-220 mg/l CaCO3 (Ca+2 + Mg+2) i alkalicznym odczynem w granicach pH=8. Woda taka przekracza granicę nasycenia węglanami i wytrąca ich nadmiar w postaci krystalicznego kalcytu. Właściwości takie uzyskuje w przypowierzchniowym płaszczu marmurów, pomiędzy powierzchnią stoku, a korytarzem jaskini. Dodatkowym czynnikiem tworzenia szaty naciekowej jest proces parowania w jaskini.
Trasa turystyczna zaczyna się od śluzy wejściowej, w Sali Niedźwiedzia.
Jaskinia na całej długości zwiedzania została zabezpieczona i oświetlona tak, że turysta może się w niej czuć bezpiecznie.

Brak

Brak

Udogodnienia:

  • parking
  • akceptujemy karty płatnicze
  • WC
  • gastronomia
  • udogodnienia dla niepełnosprawnych

Lokalizacja obiektu na mapie ul. Kletno 18, 57-550 Stronie Śląskie, woj. dolnośląskie

Wideo - Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Brak

Wyslij zapytanie do Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Obrazek Zmień obrazek

Obiekt w serwisie od: 06.12.2014
Wyświetleń: 3542Atrakcje w pobliżu Jaskinia Niedźwiedzia w KletnieTypy atrakcji w miejscowości Stronie ŚląskieNoclegi w pobliżu Jaskinia Niedźwiedzia w KletnieTypy noclegów w miejscowosci Stronie ŚląskieUsługi w pobliżu Jaskinia Niedźwiedzia w KletnieTypy usług w miejscowosci Stronie Śląskie

Dodaj obiekt noclegowy

Dodaj bezpłatnie obiekt do naszej bazy noclegowej.
Teraz 30 dni za darmo!